T.H.Y Biletleri Temin Edilir.

 

 
 

Seyahata çıkarken dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için derledik.

Uçuş saatini ayarlayın.
Uluslararası seyahat ederken insanların uçağı kaçırdıklarını bazen görmekteyiz..Bunun nedenleri genellikle ya iyi hesaplayamamaktan ya da nasılsa yetişirim mantığından kaynaklanmakta... Kesinlikle dikkat edilmesi gereken şey uluslararası uçuşlar için 2 hatta 3 saat önceden havaalanında olunmalı.. Çünkü bilet işlemleri ve çıkış işlemleriyle sırada beklerken geçen zaman azımsanacak kadar az değil...Siz de sıkıntı yasamak istemiyorsanız buna dikkat etmelisiniz... Hele Tayland gibi ülkelerde trafik ve işlemlerin çok yavaş yapıldığı bir ülkedeyseniz bunu 4 saat evveline kadar taşıyabilirsiniz.

Her seyyahın yanında daima bulundurması gereken 3 şey: PARA-PASAPORT-BILET.
Paranızı kesinlikle çok iyi gizlenen bir yere koymanız gerekir. Cüzdan olarak askılı ve elbise içinizden kullanacağınız cüzdanları tavsiye ederim. Arka cepte kullanılan cüzdanlar bütün dünyada cepçilerin en sevdiği mekandır :) Özellikle arka cepte taşıyacaksanız cüzdanınızı mutlaka düğmeli yada fermuarlı olmasına dikkat edin.

Para konusunda diğer bir tavsiye de değişik ceplere yetecek miktarda para koymaktır. En azından hırsızlık olsa bile diğer cepteki paralar sıkıntınızı giderme sansı sağlayacaktır..

Bilet ve Pasaport: Biletinizi re-konfirme ettirmeyi unutmayin.
IATA üyesi havayollarında biletinizi aldığınız zaman bir sonraki uçuş için biletiniz eğer konfirme edilmişse bir sonraki uçuş öncesi bir daha konfirme ettirme sıkıntısı olmadan uçabilirsiniz. Ama eğer IATA değilse bu durumda havayolu şirketine ya telefonla ya yerine giderek biletinizi bir sonraki uçuş için konfirme ettirmeniz gerekiyor. eğer konfirme ettirmezseniz ne mi olur? O zaman su hikayemi dinleyin.:

Çin Fuarına gitmiştik ve dönüşte Tayvan`a geçenektik. Havaalanına geldik ..Hersey çok güzel tabii ki…Bilet işlemlerine geldik ve acı sürpriz, bilgisayarda adimiz maalesef görünmüyordu. Çünkü re konfirme ettirmediğimiz için yerimize başka yolcu alınmıştı. Ve biz bu sayede diğer aktarmalara yetişemedik ve o seyahatimiz mahvoldu bu basit hata yüzünden.. Gene başka bir olayda 4 kişi gene Cin`den Hong Kong`a uçacakken havaalanında diğer 3 arkadaşımın adini bilgisayarlarında görebilirken nedense sadece benim adimi göremedikleri için orada kalmak ve trenle Hong Kong`a geçsek zorunda kalmıştım. İsin komik tarafı bizim 4 kişilik bilet grup bileti olarak kesilmişti. Arkadaşlarımın alinin sadece benim alınmamamın mantığını siz çözebilirseniz çözün bakalım.... Sonuç olarak siz siz olun ve küçük bir telefonla halledeceğiniz bu isi yabana atmayın. Yoksa havaalanında o stresi çekmek zorunda kalırsınız.

Biletinizi alırken ara uçuş biletlerinizi de mümkünse aynı seyahat acentesinden ve aynı bilet işlemleri içerisinde alın.
Bu sayede bileti daha ucuza alabileceksiniz. Gittiğim yerde daha ucuz bilet bulurum diye düşünüyorsanız genellikle yanılacaksınız çünkü Türkiye'den çıkış yaptığınız zaman, ilk gidiş ve dönüş bileti en yüksek olacak fiyatlardır ve ara parkurlar uygun fiyatlarla bu parkura eklenecektir... Siz, gittiğiniz ülkede o ara parkur biletini ANA parkur bileti olarak araştırdığınızda çok daha pahalı olduğunu göreceksiniz...

Basit bir örnek vereyim.. İstanbul-Bangkok-Hong kong gidiş dönüş diyelim 1000 dolar... İstanbul-Bangkok 700 dolar olsun.... kalan 300 dolar Bangkok-Hong kong arası hemen ortaya çıkıyor ama bu Bangkok-Hong kong biletini Bangkok'tan almaya çalışırsanız bu fiyatın üzerinde bir fiyata maalesef uçarsınız... O nedenle tüm parkuru bir seferde tek biletten almak daha ucuza gelmektedir...

Pasaportunuz kaybolur ya da çalınırsa ne yapacaksınız?
Bir seyyahın basına gelecek en kötü olaylardan birisi pasaportunu kaybetmektir. Sizin uluslararası seyahatteki en önemli parçanız olan bu dokümanın kaybolması durumunda hemen o ülkedeki TÜRK Konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Oradan size geçici bir dokuman hazırlanıp geriye dönmeniz sağlanacaktır. Yalnız acı bir olay var; eğer kaybettiğiniz ülkeden sonra vize gereken başka ülkeye geçsek isterseniz bu hakkiniz olmayacaktır. Pasaportunuzda olan vize kaybolduğu için isleme alınmayacaktır. Yani alınacak bu geçici pasaport ile en kısa yoldan Türkiye'ye dönersiniz :)

- Biletteki isim ile pasaporttaki isimler ayni olmalıdır.

- Pasaportunuzun ve biletinizin birer RENKLİ fotokopisini almayı ihmal etmeyin. Bu sayede eğer kaybolurlarsa işlemlerde çok faydası olacaktır.

- Pasaport ve biletin fotokopisi haricinde scannerdan kopyalarını alıp, Hotmail gibi herlerden bakabileceğiniz bir hesabınıza göndererek orada saklayabilirsiniz.

- Pasaportunuzun bir kopyasını eviniz ya da ofisinizde tutarsanız , kaybolma esnasında konsolosluğa fakslandığı zaman işlemleri oldukça hızlandıracaktır.


Bavul hazırlarken:
- Bavulunuza ani hava değişimlerini düşünerek çok hafif bir yağmurluk koyabilirsiniz.
- Yanınızda taşıdığınız el çantanızda tekerlek fonksiyonunun olmasını tercih edin. Ağır içerikli çantanızı daha kolay tasıma imkanınız olacak.
- Yanınızda büyük şampuan taşımak yerine sağlam küçük bir şişeye seyahat boyunca isinizi görecek kadar koyarak, hem ağırlıktan hem bavulunuzu gereksiz doldurmak kurtulmuş olursunuz.
- Bavulunuza koyacağınız çok fonksiyonlu bir ufak çakı ummadığınız anlarda isinize yarayacaktır.
- Seyahate çıkmadan önce yanınızda goturmeyi düşündüğünüz eşyaların listesini çıkarmayı unutmayın. Seyahat anında bunu nasıl unuttum demekten kurtulursunuz.
- Su problemi olan yerlerde isinize yaraması acısından yanınıza el temizleme jeti almayı unutmayın.
- Bavulda aradığınızı kolayca bulmanız acısından parçalara ayirip eşyalarınızı bolum bolum koyabilirsiniz. Mesela iç çamaşırları torbası, tas takımı torbası gibi.
- Bavulunuzun içine koyacağınız katlanabilen bir el çantası, seyahat sırasında alışverişlerinizi kolayca koymanıza yarayacak ve bavulunuzu gereksiz zorlamamanızı sağlayacaktır.


Çocuklarla Seyahat ediyorsanız:
- Çocuğunuz okuma yazma biliyorsa, ilgisini çekecek birkaç kitap yanınıza almayı unutmayın.
- küçük çocuklar için seyahat anına kadar açmayacağınız ve seyahat başladıktan sonra vereceğiniz, içi oyuncak veya ilgisini çekecek şeyler bulunan çanta size cankurtaran görevi yapacaktır.
- Çocuğa seyahat anında çok sekerli gıdalar yedirmeyin.
- Çocuğun kendi seçeceği şeyleri kendi çantasına koymasına izin vererek onun seyahatten kendi çapında zevk alacak hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
- Çocuğun kaybolabileceğini düşünerek, yanınızda fotoğrafını taşımanız yararlı olacaktır.
- Arabayla seyahat ediyorsanız, çocuğun ayakkabısını çıkarmak onu arada rahatlatacaktır. Ayrıca arada yerini de değiştirerek onun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.


Bayanlar için:
- Bazı ülkelerde erkeklerin sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız, parmağınıza alyans takın.
- Gideceğiniz ülkenin kültürüne uygun kıyafetler secin.Mesela Hindistan`da kadınların şort giymesi kesinlikle yasaktır.
- Özel günler için malzemelerinizi yanınıza almayı unutmayın.
- Hamile bayanların doktor kontrolü olmadan uçağa binmesi sakıncalıdır.


Uçak ve havaalanı tavsiyeleri:
- Uçakta kuru havanın sizi rahatsız etmemesi için bol bol sıvı gıdalar alin.
- Vakit geçirmek için yanınıza kitap , bulmaca alabilirsiniz.
- Uçakta kulağınızın basınçtan korunması için sakız çiğneyebilirsiniz.
- Bazı havaalanları oldukça büyük ve 2 terminalden oluşmaktadır. Uçağınızın hangi terminalden kalkacağını öğrenmenizde fayda var. Bir seyahatte Paris havaalanında yanlış terminale gitmiş ve neredeyse uçağı kaçırma tehlikesiyle karsılaşmıştım.
- Birçok havaalanında havaalanı VERGİSİ alınmaktadır. Dönüş öncesi bu miktar parayı bir kenara hazırlarsanız, havaalanına geldiğinizde para bozdurma stresinden kurtulursunuz.
- Birçok havayolu şirketi özel yemek opsiyonuna sahiptir. Mesela vejetaryenseniz biletinizi alırken bunu belirtirseniz uçakta size vejetaryen yemek gelecektir. Bu özellik dindar kişiler için ideal bir opsiyondur ve çoğu kimse bu hakkından haberdar olmadığı için uçaklarda aç kalmaktadır. eğer bilet alırken özel yemek seçeneğini işaretlemişseniz ve size uçakta bu hakkiniz verilmemişse hakkinizi sonuna kadar arayabilirsiniz.
- Havayolu şirketleri frequent flier programları yapıp devamlı uçanlara business uçuş bandında check-in yapma hakki, localarda dinlenme imkanları, ekstra bagaj ağırlık hakki verme, bedava bilet kazandırma gibi haklar veriyorlar.eğer ayni havayolu yada onun anlaşmalı olduğu havayollarıyla uçuyorsanız alacağınız mil puanları ilerde çok isinize yarayan avantajlar sağlayacaktır. Havayolu Şirketinizden bu konuda bilgi almayı unutmayın.
- Havayollarının Frequent Flier kartınız varsa her uçuş öncesi check-in sırasında işletmelisiniz . Bunu unutursanız, son 6 ay içerisinde yaptığınız uçuşları uçuş kartlarınızı göstererek kaydettirebilirsiniz.


Diğer Seyahat Tavsiyeleri:
- Gideceğiniz ülke ile alakalı on bilgilere ihtiyaç duyuyorsanız direkt konsolosluğa giderek broşür ve bilgileri alabilirsiniz.
- Cüzdanınızda sizin ile alakalı acil bilgiler bulundurun. Kan grubu, adres, telefon gibi bilgiler size birsek olduğunda görevlilere oldukça faydalı olacaktır.
- Gideceğiniz ülkedeki ACİL TELEFONLAR listesi de isinize yarayabilecektir.
- Sizinle seyahatiniz sırasında yardımcı olabilecek bir acente ile seyahat edin. Biletlerde bazen ortaya çıkan ani sorunlarda acentenizin araya girmesi birçok zaman isinizi kolaylaştıracaktır. Cin`de bilet bulamadığımız bir anda Türkiye acentemiz bilgisayardan olayı çözmüş ve biletimizi ayarlamıştı.
- Yurtdışında araba kiralamayı düşünüyorsanız ve ucuz olmasını tercih ediyorsanız uluslar asi firmalar yerine lokal şirketleri seçebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus özellikle haklarınız ve sigorta konusudur.
- Yanınızda tek cüzdanla asla dolaşmayın. başka köşelere de isinize yarayacak kadar miktar para koymayı unutmayın.
- Gittiğiniz ülkede İngilizce konuşan insan şayisi az ise acil durumlarda otellerden yardim alabilirsiniz.
- Otellerde bavulunuzu taşıyan komiler için yanınızda daima 1 dolarlık banknotlar bulundurun.
- Yanınıza o ülke dili ile alakalı bir sözlük alabilirsiniz.
- Ülkemiz birçok ülkeden daha ucuz olduğu için, bazı ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri buradan almanız faydalı olacaktır.
- Seyahatiniz öncesinde ve seyahat boyunca yiyeceğiniz yoğurt size bakterilere karsı savunma direnci sağlayacaktır.
- Gideceğiniz ülke ile alakalı kitapları yanınızda tasıma yerine ilginizi çeken bölümlerin fotokopilerini taşıyabilirsiniz.
-Öğrenciyseniz öğrenci olduğunuzu kanıtlayan bir uluslararası öğrenci kartı çıkartabilirsiniz bu sayede müzelere indirimli girme sansı bulabilirsiniz.

 
 
 

 
 
Yerel Saat

Londra

Mekke

Newyork

Roma

Moskova

Bakü

Berlin

Hong Kong

Tokyo

Sidney

Seyehate Çıkarken

 

 
Faris Turizm İrtibat numaraları :  Tel:0342 335 75 25-26 Faks: 0342 335 75 27
Genel Bilgi: info@faristurizm.com, © 2013 Faris Turizm